نان در فرهنگ های مختلف

پرینت

تفاوت های چشمگیری در طرز تهیه نان در نقاط مختلف دنیا وجود دارد. در ایران، جدا از تهیه نان های فانتزی که طرز تهیه آنها از خارج آمده، انواع سنتی نان پخت می شود؛ از جمله نان لواش، سنگک، بربری، تافتون که هر کدام طرز تهیه ویژه خود را دارند.

در کشورهای خارجی معمولاً از نان هایی که بافت صافی داشته و به صورت برش های نازک بسته بندی شده اند استفاده می کنند. این نان ها به نان تست «toast» معروفند. در تهیه انواع ساندویچ معمولاً از گروه دیگری از نان ها تحت نام باگت«baguette» استفاده می شود. این نان ها ضخیم هستند و داخل شان فضای آزادی وجود دارد که مواد داخل ساندویچ را در این قسمت جا می دهند. نانواها اغلب از کنجد، هم برای تزئین و هم برای طعم دادن به انواع نان استفاده می کنند.

نان در ایران

نانها انواع مختلفی دارند که بر اساس آداب اقوام و ملل مختلف متفاوتند و هریک به تناسب و فراخور اقلیم مردم منطقه طبخ می‌شوند. به عنوان نمونه در مناطق سردسیر در ترکیب خمیر نان از چاشنی‌های گرم نظیر زنجبیل و یا حتی فلفل استفاده می‌شود. همچنین در مناطق استوایی در ترکیب آرد و یا خمیر نان از خرما استفاده می‌گردد.

  • نان تابون، نانی است مانند نان ساج که آن را نیز چادرنشینان می‌پزند ولی در تنورهای زیرزمینی.
  • 'نان لواش، نان نازک تردی است به قطر سه میلیمتر که از خمیر فطیر یا خمیر «کم در آمده» پخته می‌شود. این نان را نان تنوری یا نان تافتون هم می‌گویند. نانی که از همان خمیر ساخته شده ولی بسیار نازک باشد، نان خونگی می‌نامند که پس از پخت بسیار نازک است.
  • نان سنگک یا سنگ نانی، نانی است نرم‌تر از لواش با کلفتی ۹ میلیمتر، که در شهرهای بزرگ متداول است و خمیر آن «در آمده» است، نان سنگک را نان خمیری نیز می‌نامند.
  • نان بربری نانی است قدری سفت تر با ضخامت ۱ تا ۲ سانتیمتر که مانند نان سنگگ خمیر آن ورآمده‌است. این نان در واقع به نام عشایر بربر است که یکی از شاهان قاجار در سده گذشته در جنوب تهران اسکان داد.
  • نان روغنی یا نان خشک (خشکه) از خمیر فطیر درست شده ولی روغن گوسفند هم به آن اضافه کرده‌اند. پس از پخت، خشک و ترد و مثل بیسکویت می‌شود. نان روغنی یا معمولی است که اغلب به آن کنجد می‌زنند، و یا شیرین است که در خمیر آن شیره انگور یا شکر می‌افزایند.
  • نان شیرمال (نان دشتری)، نانی است ظریف و زیبا مانند کیک که در روزهای عید می‌خورند.
  • گُلاج (غلاج)، که مانند نان بربری است ولی کلفتی آن در حدود ۴ سانتیمتر است و در مازندران و گرگان متداول است.
  • باگت نان باریک پهن فرانسوی
  • نان فانتزی

 

نان در پاراگوئه

در رابطه با فرهنگ غذایی مردم پاراگوئه باید اظهار داشت که عادات غذایی این کشور تا حدود زیادی شبیه به مردم جزایر فالکلند و اروگوئه است و گوشت، انواع سبزیجات، نشاسته مانیوک، ذرت و میوه جات در آن جایگاه ویژه ای دارد. در این کشور حدود 70 گونه کیک (Chipa) و گونه های متعدد نان با استفاده از آرد نشاسته مانیوک و آرد غلاتی چون ذرت و گنم تهیه می گردد. از جمله نانهای مرسوم و متداول در پاراگوئه می توان به موارد ذیل اشاره نمود: - Paraguayan Soup Cheesy Corn Bread یا نان سوپ ذرت پنیری که تاریخچه پیدایش جالبی دارد بدین شرح که: دون کارلوس آنتونیو لوپز پادشاه پاراگوئه طی سالهای 1841 تا 1862 میلادی، به خوردن سوپ خامه ای با استفاده از خوراک غلاتی چون ذرت و گندم علاقه بسیاری داشت؛ اما در یکی از روزها، آشپز وی ناخواسته خوراک ذرت را بیش از حد معمول به سوپ اضافه نمود و دیگر فرصتی برای تهیه سوپ مجدد در اختیار نداشت. از اینرو خوراک را داخل اجاق قرار داد و سوپ به عمل آمده بجای حالت آبکی، شمایل یک خوراک کاملاً جامد را به خود گرفت. پادشاه وقت پاراگوئه پس از تناول این سوپ جامد نه تنها آشپز خود را ملامت نکرد، بلکه عنوان "Sopa Paraguaya" یا "سوپ پاراگوئه ای" را نیز برای آن در نظر گرفت و از آن زمان تاکنون این به ظاهر سوپ و در عمل نان غنی و پر تراکم، به طور سنتی در آیین های مذهبی و حتی مراسم عروسی مردم پاراگوئه تهیه و تناول می گردد.

- Chipa یا نان چیپا که هم به شکل شیرینی و هم بصورت نان و با استفاده از ترکیباتی چون پنیر، تخم مرغ و آرد نشاسته مانیوک تهیه می گردد. گفتنی است "Chipa" به نوعی مشهورترین نان کشور پاراگوئه به شمار می آید که تهیه آن امروزه به یک صنعت مبدل شده است. - Corn Bread (Sopa Paraguaya) یا نان ذرت که همانگونه که از نامش پیداست، از ترکیب غله ای چون ذرت تهیه می گردد. شایان ذکر است که نان ذرت پاراگوئه ای به لحاظ شکل و ترکیب شباهت زیادی به نان سوپ پاراگوئه ای دارد.

- Chipa Guasú که یکی دیگر از گونه های نان چیپا در پاراگوئه است که از غله ذرت تهیه می گردد و به نوعی اصیل ترین گونه نان پاراگوئه ای به شمار می آید. گفتنی است این نان را اغلب بر روی اجاقهای مخصوص پخت نان و کباب موسوم به "asados" می پزند.

- Lampreado یکی دیگر از انواع نانهای پاراگوئه ای است که در تهیه آن از آرد نشاسته مانیوک استفاده شده و بصورت سرخ کرده تناول می گردد. از دیگر انواع نانها و کیکهای مرسوم در پاراگوئه می توان به نامهایی چون: Chipa so’s ، Mbejú و Milanese اشاره نمود.

 

نان در کره جنوبی

متداولترین گونه های نان در کره جنوبی به صورت زیر است:

- Sora Bread یا نان سورا که نوعی نان اسفنجی است که درون آن را با لایه ای از قهوه موکا یا اسانس آن پر میکنند.

- Sorbo Bread یا نان سوربو که در واقع نوعی نان کلوچه ای است که خمیر آن همان خمیری است که در تهیه انواع شیرینی جات بکار گرفته می شود و در ترکیبات آن آرد، شکر، تخم مرغ و روغن حیوانی به چشم میخورد. سطح خارجی این نان ترد و شیرین و درون آن کاملاً نرم است.

- Gyeongju Bread یا نان گیئونگ جو که آن را به "نان هوانگنام" نیز می شناسند و همانگونه که پیداست سرمنشأ پیدایش آن به منطقه گوانگنام باز میگردد. این نان در واقع نماد شهر گیئونگ جو در کره جنوبی است و در اصل نوعی نان شیرینی است که درون آن را با خمیر لوبیا قرمز پر میکنند.

- Walnut Bread یا نان گردوئی که از ترکیب آرد گندم، جو له شده، گردو و سایر تنقلات همچون بادام و فندوق، روغن دانه انگور، آب، مخمر و نمک دریایی تهیه می گردد.

- Korean Sweet Potato Bread یا نان سیب زمینی شیرین کره ای که از ترکیب سیب زمینی پخته شده شیرین و چاشنی هایی همچون دارچین و جوزهندی تهیه می گردد.

 

 

- Korean Sesame Tapioca Bread یا نان نشاسته مانیوک و دانه کنجد کره ای که از ترکیب آرد نشاسته مانیوک و دانه های سرخ کرده کنجد تهیه می گردد و بواسطه شکل چسبنده و پوسته پوسته اش مشهور است. - Korean Mochi Bread یا نان قهوع موکا که از ترکیب آرد موکا، تخم مرغ، آب و شیر تهیه می گردد و طعمی ترد و در عین حال، بافتی نرم و چسبنده دارد.

- Korean Soybean Flour Bread یا نان آرد سویای کره ای که از ترکیب آرد مالت، آرد دانه سویا و آرد گندم تهیه می گردد. در تهیه این نان، آرد مالت در آب ولرم خیس داده می شود و آب آن با آرد گندم ترکیب و برای مدتی در معرض حرارت ملایم قرار میگیرد و پس از آن آرد دانه سویا بدان افزوده و از خمیر حاصل، نان مذکور تهیه می گردد.

 

نان در عراق

برخی از انوع شیرینی ها و نانهای مرسوم در کشور عراق معرفی می گردند:

- الخبز (khubz) ، که نوعی نان مسطح عربی است که همانند بسیاری از کشورهای غرب آسیا، در عراق نیز تناول می گردد.

- بورک (Burek) ، که نوعی نان شیرینی توپر سرخ شده یا پخته شده است که در تهیه آن از نوعی خمیر موسوم به Phyllo استفاده شده و درون آن را با پنیر شور feta ، گوشت ، سیب زمینی و سبزیجات پر می کنند.

- لفا (laffa) ، که نوعی نان پیتا البته به سبک عراقی آن به شمار می آید.

- مرکوک (Markook) ، که نوعی نان مسطح است که مصرف آن بویژه در کشورهای شرق دریای مدیترانه از جمله عراق متداول است.

- پیتا (Pita) ، که مرسومترین و متداولترین گونه نان در کشورهای عربی به شمار می آید.

- سمون (Samoons) ، که یکی دیگر از نانهای مسطح متداول در عراق است.

- کاک (Kaak) که به گونه های مختلف فراورده های مشتق شده از آرد که در جهان عرب و خاور نزدیک تناول می گردند، اطلاق می گردد.

نان در فیلیپین از جمله نان های رایج در فیلیپین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- ensaymada ، که نوعی نان شیرینی خوش طعم است که با کره تهیه می گردد و روی آن شکر و پنیر می ریزند و تناول آن بویژه در ایام کریسمس بسیار پرطرفدار و متداول است. گهگاه مشاهده می گردد که داخل نان ensaymada را با گوشت و حتی نارگیل پر می کنند.

- pan de coco یا نان نارگیلی، که نوعی نان شیرینی است که درون آن را با ترکیبی از نارگیل و ملاس پر می کنند.

- putok ، که نوعی نان گرد کوچک و سخت است که سطح آن را شکر فراگرفته است. گفتنی است putok در مفهوم تحت اللفظی آن به معنای انفجار است.

- kababayan ، که نوعی نان کلوچه ای شیرین و شبیه به مدال است که تا حدودی به لحاظ غلظت و قوام، مرطوب است.

- Spanish Bread یا نان اسپانیائی، که نوعی نان شیرینی حلقه ای است که به نان کراوسان (پیش از آنکه به صورت هلال درآمده باشد) شبیه است و در تهیه آن از کره و شکر استفاده می گردد.

- Gradenia Bread ، نانی است که به واسطه طعم مطلوب، تازگی، نرمی و ارزش غذایی آن معروف است. گفتنی است کمپانی GBPI ، در روزی که به “Happy Bread Day” یا روز نان شاد معروف است، با همکاری بنیاد کودکان فیلیپین، زمینه لازم برای تهیه این نان توسط صدها کودک را فراهم می آورد.

 

 

 

 

شما اینجا هستید:   خانه مقالاتنان در فرهنگ های مختلف
برای حمایت از این سایت امتیاز دهید
مجمع GNU/GPL